Detay

Aletli Pilates Nedir? Nasıl Ortaya Çıktı?
7
12

Aletli Pilates Nedir? Nasıl Ortaya Çıktı?

  • Cansu Çebi

Pilates;kasları güçlendirmek ,esnekliği arttırmak ve genel olarak daha sağlıklı olabilmek için Joseph Pilates tarafından geliştirilen bir egzersiz sistemidir. Egzersizler mat ve reformer üzerinde gerçekleştirilir. pilates sistemi vucudun tüm bölümleri için egzersizler ve her çeşit aktivite için uygulamalar içerir.
Pilates, tüm vucudu kapsayan egzersizler yaratarak, zihin ve vucudu bir araya getirmeyi amaçlamıştır. her bir egzersiz nefes, düzgün form ve etkin hareket kalıplarına dikkat edilerek gerçekleştirilir. pilates vucudun temelini güçlendirir, dengeyi arttırır, koordinasyonu arttırır ve stresi azaltır. egzersizler oldukça güvenlidir, zorlayıcı olmayan bir etkiye sahiptir ve 10 ile 100 yaş arasında herkes için uygundur.doğru hareket etmeyi öğrenmek üzerine yoğunlaşan Pilates'in etkileri günlük hayatta da hissedilebilir.
Pilates fitness merkezlerinde,özel studiolarda, rehabilitasyon kliniklerinde ve hastanelerde kişinin vucudunun gücünü arttırmak için uygulanır.
Reformer pilates, joseph H.pilates tarafından geliştirilmiş en çok yönlü ekipmandır. basit bir ahşap çerçeve, hareketli bir araba,yaylar,bir ayak barı ve ayarlanabilir derikayışlar kullanılarak hemen hemen vucudun tüm kısımlarını çalıştıran bir egzersiz makinesidir. çeşitli uzunlıklardaki yaylar direnç sağlar ve kişi ayak barını iterken, kayışları çekerken, kutu üzerinde yatarken veya araba üzerinde ayakta dururken kişiyi destekler. aletli pilates denilen Reformer Pilates te 100 den fazla hareket bulunur.
Pilatesin yaratıcısı olan Joseph Hubertus Pilates 1880 senesinde Almanya`da dünyaya geldi. Doğduğu zaman raşitizm ve astım hastalığı vardı ve doktorlar ailesine çok uzun süre yaşamayacağını söylemişti. Joseph Pilates, vaktinin çoğunu evde çeşitli tıp ve özellikle Uzakdoğu sporları ile ilgili kitapları karıştırarak, kendisini bu iki dertten kurtarabilmek çözümleri arayarak dört duvar arasında geçirdi. Amacı tıp ve spor kitapları okuyarak kendi hastalıklarına çözüm aramaktı. Bu nedenle yoga, kayak, dans, savunma sporu ve ağırlık çalışmaları üzerinde uzmanlaştı ve tüm bunların birleşimi olarak pilatesi yarattı... 
Birinci Dünya Savaşı başladığı zamanlarda İngiltere`de İngiliz polislerini çalıştırıyordu. Daha sonra Almanya`ya dönerek savaşta ağır yaralanmış, çeşitli organlarını kaybetmiş veya organları işlevlerini kaybetmek üzere olan askerleri çalıştırmaya başladı. Klasik pilates hareketleriiyle muazzam başarılar elde etti. 1926 senesinde Amerika`ya gitmeye karar verdi, orada aslında hemşire olan eşi Clara ile tanıştı ve hemen arkasından New York`ta ilk pilates stüdyolarını birlikte açtılar. Uzun süre ilk müşterileri erkekler oldu, daha sonra kadınlarda ders almaya başladılar. Karı koca durmadan yeni hareketler yaratmaya, aralıksız kendi vücutları üstünde denemeye ve başarı elde ettikleri pilates hareketlerini öğrencilerine öğretmeye ve yaptırmaya başladılar. Joseph Pilates çok ağır antrenman programları olan boksörleri, New York bale öğrencilerini çalıştırdı. 1967 senesinde 87 yaşında öldüğünde kendi yarattığı onlarca klasik pilates hareketi, binlerce duruş bozukluklarından kurtulmuş, vücudu forma girmiş, fazlalıklarından kurtulmuş, sağlıklı kaslar yapmış insanı arkasında bıraktı.
Joseph Pilates "10 seansta farkı hissedeceksiniz. Yirmincide farkı görecek ve 30. seansta tümüyle yepyeni bir vücuda sahip olacaksınız" diyor.
Pilates’e göre: devamlı, düzenli ve akılcı bir şekilde yapılan vücut geliştirme sayesinde günlük işlerimizi daha kolay, daha doğal ve daha doyurucu bir hale getirebiliriz.Egzersiz salonlarında verilen egzersiz programları kas kuvvetini devamlı korumayı ve kuvveti sürekli artırmayı özendirici bir eğilim gösterir. Bu şekilde: kuvvetli kaslar daha kuvvetli, zayıf kaslar daha zayıf hale gelir. Pilates metodunda ise bunlara zıt olarak sonuçlar geç dönemlerde ortaya çıkar. Fakat yararları oldukça açık ve nettir. Ayrıca Pilates yönteminde egzersizlerle elde edilen sonuçlar, egzersizler bırakıldıktan sonra da devam eder.
Neden Pilates?
İstatistikler,her 10 kişiden 8`inin,yaşamının bir döneminde,iskelet ve kas sistemi sorunun etkisi altında kaldığını gösteriyor. Pilates egzersizleri omurganın daha sağlıklı olmasını,vucudun doğru pozisyonda duruş alışkanlığını kazanmasını sağlıyor.Pilates`in en önemli özelliğı,tüm vücudu esneterek omurların arasını açması.

pilatesin prensipleri;

1 nefes;akciğerilerimizin kapasitesini, dokularımız arasındaki oksijen geçişini ve hareket sırasındaki farkındalığımızı arttırmak için önemlidir
2 konstrasyon; vucudun her bir parçası bir uyum içinde ve doğru duruşları muhafaza ederek hareket etmelidir.
3 kontrol; harekete giriş, hareket süreci ve çıkışı kontrol altında olmalıdır. bedenin iyi dinlenmesi, gözlemlenmesi ve hareketin gösterildiği şekilde uygulanması gerekir.
4 merkezi sistem; pilateste kuvvet merkezi; kaburga ile kalça arasında kalan bölgeden oluşur. yani karın boşluğundaki aktivasyon.
5 kesinlik; hareket yapılırken kesin ve net olmalıdır.
6 dengeli kas gelişimi; tüm kaslar dengeli ve doğru şekilde geliştirilir.
7 akıcılık; hareketler acele edilmeden ve duruksama olmadan yapılmalıdır. hareket ve  nefes doğru orantılı, akıcılıkla yapılmalıdır.
8 tüm vucudun hareket etmesi; bölgesel değil bütünsel çalışma prensibi.
9 rahatlama; beden üzerindeki yükü ve stresi azaltır.

 

pilates hareket ilkeleri;

1 nefes
2 core aktivasyonu 
3 omurganın naturel konumunun bulunması 
4 abdominal güçlenme (karın )
5 lumbopelvic stabilizasyonu (omurganın bel bölgesindeki hareketi kontrol edebilme)
6 omurganın güçlenmesi ve mobilize edilmesi ( hareket kabiliyetinin arttırılması)
7 scapular stabilizasyon ve mobilizasyon ( kürek kemiklerinin hareket esnasında kontrolü)