Detay

Fonksiyonel Antreman Nedir?
6
12

Fonksiyonel Antreman Nedir?

  • Cansu Çebi

Functional training (Fonksiyonel antrenman) tüm vücudu çalıştırmaya yönelik olan egzersiz çeşididir. Temeli fizik tedavi uzmanları tarafından (rehabilitasyon) geliştirildiğinden insan vücudunun yapması gereken hareket sıkalası olarak düşünülebilir. Yüksek nabızla yapılmasından yağ yakımıda sağlandığı için son yıllarda sıkça tercih edilen bir antrenman metodudur. Tek bir bölge hedef kas gurubu yerine vücudun hareket işlevselliğinin artması sağlanarak total body ( tüm vücut) hedeflenir. Kendi vücut ağırlığımızla yada az ekipmanla yapabileceğimiz bu zevkli egzersiz bilinçsiz yapıldığında sakatlanmalara yol açabilir. Fonksiyonel antrenman kronik yorgunluğunuzun atılmasında oldukça etkilidir. Birden fazla kas grubunu aynı anda çalıştırdığından koordinasyonu gelişirirerek, dengeyi arttırır ve daha fit olmanızı sağlar.

Denge ve kuvvet doğru orantılı olarak gelişir. Tüm vücut çalışıldığından bölgesel büyüme değil orantılı kas gelişimi oluşur. Ve stabilizatör (denge kasları) kaslar kullanıldığından pilates kası dediğimiz derin kaslara da etki ederek hayat kalitenizi arttırır. Kaslar makinelerde çalışırken dengesiz çalışabilir yani izometrik olmayan makinelerde sağ sol kuvveti eşit değilse ( çoğu kişide eşit değildir) güçlü olan taraf diğer tarafa oranla ağırlığı üstlenip itiş yada kaldırışı üstlenir. Kuvvetsiz olan taraf kuvvetsiz kalmaya devam eder. İzometrik makineler yada fonksiyonel antrenman modelleri bu dengesizliğin tespit edilip düzeltilmesi için doğru seçenektir.  Bacaklarda olan esneklik ve kuvvet asimetrisi uzun vadede duruş bozukluklarına neden olabilir eklemlere binen dengesiz yük eklem ağrılarına ve yanlış bir postüre neden olur.

Fonksiyonel antrenmanınızı yaparken kendizi göremediğiniz harketlerde doğru postürün bozulmasıyla devam edilen hareketlerde ilerleyen dönemlerde sakatlanmalar olabilir. Doğru postür kaybedildiğinde hareket bitirilmeli , tekrar sayısı yada saniye bitirilmeye odaklanmamalıdır. Bir sonraki harekete geçilebilir yada programdaki dinlenme süresi başlatılablilir.

Fonksiyonel antrenman aynı anda farklı kas gruplarını çalıştırdığından, hareketi doğru postürle yapmadığınızda tam fayda sağlamanız mümkün olmayacaktır. Bu yüzden antrenman ve hareket bilinci oturduktan sonra yada eğitmen eşliğinde yapılması önerilir. Aksi taktirde omuz, boyun, bel, diz ekleminde sakatlanmalara sebep olabilir. Fonksiyonel antrenman ekipmanı kullanmak fonksiyonel bir  antrenman yaptıınız anlamına gelmez.

Fonksiyonel antrenman eğitimi almış bir eğitmenle kasların kuvvet ve esneklik durumu tespit edilerek kişiye özel dizayn edilmiş kademeli ilerleme planı olan bir antrenman programı ile çalışılmalı aksi taktir de olası sakatlık riski göz önünde bulundurulmalıdır.