Detay

Duruş Bozuklukları & Yanlış Postür
23
2

Duruş Bozuklukları & Yanlış Postür

  • Cansu Çebi

Kifoz;
Omurganın throcal bölümünün normalden daha fazla eğilmesi. hafif ve ileri düzey olabilir. hafif kifoz sırt kemiği yapısından yada kas dengesizliğinden kaynaklanabilir. ileri düzey kifoz yılların birikmişliğiyle sırt kısımda görülen kamburluk olarak adlandırılabilir. kifoz bir hastalık değil bir duruş bozukluğudur. zayıf kaslar ve devamında gelen hatalı duruş,oturuş kifoza sebep olabilir. genetik etkenlerde araştırmalarda önemli bir yer almıştır.sırt kaslarının göğüs kaslarına oranla daha kuvvetsiz ve uzamış kalması.

 

Lordoz;
omurganın lumbar bölümünün olması gerekenden daha fazla çukur olması. yani normalden fazla bel çukuru.pelvic (kalça kemiği) öne doğru eğilimdedir.kuyruk sokumu arkaya doğru eğilimdedir.iliapsosas,quadriceps,elector spinae,multifidus (bel kasları,sırt kasları ve ön bacak kasları) esnetilmeli, gluteal kaslar, hamstring ve abdominal kaslar(kalça,karın ve arka bacak kasları) kuvvetlendirilmelidir.

 

Forward Head: 
omurganın cervical bölümünün normalden daha önce durma pozisyonudur. genelde çevresindeki insanlardan daha uzun boylu kişilerde görülür. ve kifotik bir sendromdur. uzun süre bilgisayar başında oturmak vb durumlar bu sendromu tetiklemektedir. levator scapula ve üst trapez zayıf ve uuzn, sternocleidomastoid,scalene ve subboccipital kaslar (boynun ön tarafındaki kaslar) kuvvetli ve gergindir. boyunun arkasında ki kasları kuvvetlendirip, ön taraftakileri esnetmeye yönelik çalışılmalıdır.

 

Skolyoz; 
omurgadaki S durumudur. İnsan omurgasına yandan bakıldığında tam düz değildir. Boyun ve bel bölgesinde hafif çukurluk (lordoz) ve sırt bölgesinde hafif kamburluk (kifoz) vardır. Arkadan bakıldığında ise tam düz olmalıdır. Skolyoz (Omurga eğriliği) omurganın, sağ ya da sol yana doğru eğrilmesi anlamına gelmektedir.