Detay

Kişiye Özel Antreman
7
12

Kişiye Özel Antreman

  • Cansu Çebi

Öncelikle herkesin anatomik yapısı farklıdır. Doğuştan gelen anatomik özelliklerimizle birlikte yaşadığımız hayatın bizi ittiği duruş bozuklukları ve fiziksel deformasyonlar da söz konusu. Kendi vücudunuzu bu işin eğitimini almadan tanımak maalesef zor.  Vucudunuzu tanımak derken hangi kaslarınızın kuvvetli, gergin hangi kasların kuvvetsiz, uzamış olduğunun tespit edilmesi ve vücudun öne, geriye ,sağa, sola eğiminden bahsediyorum. Vücudumuz çapraz bir düzenle dizayn edilmiştir. Mesela belinizdeki çukuru örnek alıp kısaca inceleyelim. öncelikle bu çukurun yapısal olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Bu lordoz diye adlandırdığımız bel çukurunun fazla olma durumu bir anatomik yapı değil bir duruş bozukluğudur ve kişide ilerde bel fıtığı olma riski taşır. bel kaslarınızın fazla gerginliğinden ve quadriceps ( ön üst bacak kası) kasınızın arka bacak kasınıza oranla daha kuvvetli olmasından kaynaklıdır. Abdominal bölgenin (karın kası) ve hemstring (arka bacak kası ) kuvvetlendirilmesi gereklidir.

Gözlem yeteneğinizin iyi veya kötü olması başkalarından gördüğünüz hareketleri taklit etmeniz de yeterli değildir. Dikkat edilmesi gereken püf noktalar ve yapılmaması gereken hareketler vardır  mesela bench press yaparken omuz ekleminizi indirmeniz gereken noktayı bilmemeniz, omuz sakatlanmalarına neden olur ki spor salonunda çalışan çoğu kişi de duyabileceğiniz tip bir sakatlıktır. Aynı zamanda aynı hareketi (bench press) yaparken olmaması gereken bir anterior tilt (kalça kemiğinin öne dönmesi ) hareketi sizi ilerleyen dönemde bel rahatsızlığına davetiye çıkartır. Bunun gibi bir sürü detay ve dikkat edilmesi gereken püf noktalar vardır.

Haberinde olduğunuz yada olmadığınız bir sakatlık yada postür (duruş) bozukluğu, kaslar arası bir asimetri durumunuz varsa yapmamanız gereken bir hareketi yapabilirsiniz. Spor salonlarında 2 ay spora gelen çoğu üye spor hocası olduğunu düşünürler ve size akıl vermeye bayılırlar. Bu yüzden siz siz olun bu işin eğitimlerini almış, bu işi profesyonel olarak yapan insanlar dışında kimsenin dediğini yapmayın. Herhangi bir sakatlık yaşadıysanız tekrar yaşamamak adına bu yazdıklarımı hatırlayın. eğer bir sakatlık yaşamadan bu yazıyı okuduysanız çok şanslısınız.

Herkesin antrenman programı hedefine yönelik ve anatomisine özel olarak dizayn edilmelidir.

Sırt kasları kuvvetsiz göğüs kasları gergin bi insanın duruşu öne eğimlidir. Bu kişilerin göğüs çalışması değil streching (esneme) hareketleri yapması gerekir. Aksi taktirde duruşu daha da kötüye gidecek kaslar arası kuvvet dengesizliği oluşacak buda kişinin ağrılarının artmasına ve daha da kötü ye giden bir postüre sahip olmasına neden olacaktır.

Kişiye özel yazılan antrenman programları kişinin kuvvetli ve kuvvetsiz kasların tespit edilmesiyle dizayn edilir. Programda kişinin hareket kabiliyetini arttırmaya yönelik hareketlere öncelik verilir.  Geçmişte olan bir sakatlık, ameliyat vb ya da özel populasyona dahil olan tansiyon, diyabet, skolyoz gibi bir durumdan kaynaklı yapılmaması gereken hareketlerden kaçınılarak kişiye hayat boyu sürecek biliç verilir.