Detay

Neden Spor Yapmalıyız?
1
12

Neden Spor Yapmalıyız?

  • Cansu Çebi

İnsanları spor salonuna getiren şey genelde daha fit bir vücut. Ama daha önce gelen bir şey var sağlık. Spor yapmayan insan sağlıksız mıdır? bence evet. İnsan anatomisi hareket etmek için dizayn edilmiştir. Kaslar ağırlık kaldırmamız için var. Eklemler hareket açılarımızın artması için. Peki yaratılışımıza neden karşı gelip, kendimizi tembelleştirelim??

Ortalama bir kadın 60- ortalama bir erkek 90 kg diye belirlenmişken, neden ortalamanın üstünde sağlıksız bir hayat sürelim???????????????

Önce sağlıklı olmak için spor yapmalıyız. Sonra görünüş, toplumdaki statümüzü önemsemeliyiz. Kıyafetin üzerimizde nasıl durduğu evet önemli, ama önce akciğerimiz, karaciğerimiz, kalbimiz ne durumda bunu düşünelim.

Sağlıksız hayat çok basit ve lezzetliyken neden spor yapmalıyız, işte bu yüzden. Sağlıklı olmak için. Daha kaliteli bir yaşam sürmek, ilerleyen yaşlarda hastalıklarla uğraşmamak ya da en aza indirgemek için. Tüm hayatımız boyunca biriken yanlış duruş ve yanlış beslenmeyle geçmiş yılların geri dönüşü çok zor oluyor. Zararın neresinden dönsek kardır deyip kendimize en uygun egzersizi bulmalıyız. Atatürk ün Türkiye’ye armağan ettiği sporu hayatımızdan çıkartmamalıyız. Bu bir fitness salonunda ağırlık kaldırmak olabilir, pilates, dans, aerobik, koşu, takım sporu hiç fark etmez. Spor bir bütündür. Hepsinin ortak bir amacı vardır. Hareket etmek. Harekete geç. Just do it! (Yalnızca yap!)