Detay

Öğretme Biçimleri
23
2

Öğretme Biçimleri

  • Cansu Çebi

 

egzersiz eğitmeni öğrencisine veya sınıfa bir egzersizin nasıl yapılacağını anlatmankla kalmayıp egzersizin daha iyi nasıl yapılacağinı öğretir. eğitmenin amacı öğrencilerinin her durumda en iyi performansı göstermelerini sağlamaktır ve her koşulda öğrencisinin kişisel amaçları üzerinde çalışıp bedensel,işlevsel ve performansla ilgili hedefler doğrultusunda bir program tasarlar.egzerisizi yaptırırken doğru nefes alıp vermeyi, doğru vucut duruşunu, harketin yapılış nedenini,hareketin basit ,akıcı ve anlaşılır anlatımını öğrencisine ileterek farkındalığını arttırır. eğitmen öğrencinin günlük yaşamının ona vermiş olduğu deformasyonları yada eksiklikleri görerek ona bedenini daha iyi kullanmasını sağlayacak egzersizleri seçip uygulatır.
amaçlar;
* genel kuvvet ve esneklik artışı,
* kas dengesindeki bozuktuğun düzeltilmesi,
* duruşun geliştirilmesi,
* günlük faaliyetlerde beden etkinliğinin arttırılması,
* öğrencilerin sağlık hedeflerinin gerçekleştirilmesi,

Öğretme Biçimleri;
işitsel; bilginin duyularak algılanması. egzersiz uzmanı hareketi göstererek değil sözsel tanımlama kullanarak yaptırır. öğrenci hareketi bilmiyor olsa dahi duyduğunu uygulamaya çalışır. ilk defa spor yapan bireylerde tercih edilmez. kişinin zihninde hareketin canlanması zordur.hareket yada hareketi yaparken dikkat edilmesi gereken noktalar tarif edilir.
görsel; bilgi gösterek iletilir. ilk defa spor yapan bireylerde tercih edilir. egzersizin yapılışı hem görsel hemde işitsel yolla kişiye iletilir. eğitmen öğrencisiyle birlikte hareketi gerçekleştirir ve dikkat edilmesi gereken noktaları da görsel ve işitsel yolla öğrenciye iletilir.
dokunarak; dokunarak verilen talimatlardır. hareketin yanlış yapıldığında etkilidir. işitsel veya görsel olarak verilen talimatların istenildiği gibi olmaması durumunda eğitmen farkındalık yaratmak amacıyla düzeltilmesi gereken noktaya dokunarak işitsel yollada iletişimde kalır.
kinestetik; bilginin betimlenerek tarifidir. eğitmenin hareketi tanımlarken belli betimlemelerden yararlanmasıdır. örneklemek gerekirse; sırt üstü karın egzersizi yapan bir öğrenci boynunu zorluyor ve bunun farkında değilse eğitmen boynunun altında bir portakal olduğunu düşün ve onu ezme dediğinde öğrenci boynunu sıkıştırdığının farkına varır. başka bir örnek daha vermek gerekirse streching (esneme) yaptırırken parmak uçlarınızdan birinin sizi çektiğini hayal edin ve uzayın dediğinde öğrenci kollarını bacaklarını hatta tüm vucudunu gerererek esnemeyi gerçekleştirecektir.