Detay

Ogranik Tüketim
16
1

Ogranik Tüketim

  • Cansu Çebi

Günümüzde bütün dünya ülkelerinin üzerinde durduğu önemli konulardan biri insan sağlığı.

Aldığımız tüm ürünlerde organik yazanı aramaya başladık. Organik olmayanlar yarı fiyatına satılırken organikler neden bu kadar pahalı ? neden organik almasak sağlıklı beslenemiyormuşuz gibi hissediyoruz ? Peki nedir bu organik ? Organik gıdaların üretiminde yapay kimyasallar kullanılmaması, genetiği değiştirilmiş organizma kullanımının yasak olması, çevreye zarar vermeyen yöntemlerle üretilmeleri, üretimin her aşamasında kontrol edilip sertifikalandırılmaları nedeniyle güvenilir kabul edilmektedir.

Organik ürünler daha sağlıklı olmasının yanında daha lezzetli olduğu için de tercih edilmekte. peki bu psikolojik olamaz mı ? Ben bunu kendim deneyimledim. Organik olduğunu söylediğim reçelle normal market reçeli olduğunu söylediğim reçeli masaya koyduğumda kahvaltıya gelen arkadaşlarım organik reçeli bitirdiler ve daha lezzetli olduğunu söylediler.

Organik bir şey mesela yumurta alırken neden süpermarketlerden alıyoruz da yol kenarında gördüğümüz teyzelerden amcalardan yumurta almıyoruz ? Süpermarkete daha mı fazla güveniyoruz ? Sanırım evet. Ben hayır. Hafta sonları bir yerlere gitmeye fırsat buluyorsak bu tarz kendi bahçesinden tarlasından ürün satan küçük üreticileri tercih edebiliriz. Hem küçük üreticiye de katkı da bulunuruz. Ya da halk pazarları da güzel bir tercih olabilir. Süpermarketlerin tüm hızla yayılışı tarımcıyı bitirdi buna izin verme J

Organik yazan ürünler belirli bir denetimden geçiyorlar fakat artık herkes organik ürün arayışına girdiği için organik olmayan ürünlerde özellikle semt pazarları tarzı yerlerde organik olmadığı halde organik yazılıyor, her organik yazana da güvenmemek lazım. Organik ürün yetiştirilmesinde ilaç,hormon, koruyucu maddeler vb kullanılmıyor. Ama 2-3 katı pahalıya satıldığını bilen üreticiler ürünlerini organik olarak gösterebiliyor.

Birde son zamanlarda “organik yurt dışından geldi” cümlesini duyuyorum. Taşı toprağı altın olan bir ülkede organik ürün yetişemezmiş gibi yurt dışından organik ürün neden alıyoruz ? organik ürünleri maddi gücü ortalamanın üstünde olanlar yapabiliyor duruma geldi. Ben şehrin göbeğinde ki evimizin balkonunda ki maydanozu saksısından koparıp sofraya koyduğumuz bir evde büyüdüğüm için öyle olmadığını düşünüyorum. Evet marketler olmadan olmuyor bende tarımcılık yapmıyorum sonuçta ama eğer istersek organik beslenmek için köyde yaşamak ya da pahalı alışveriş gerekmeyebiliyor. Köy ekmeği diye satılan ürünler yığınla. Ekmeğini kendin yapmayı da deneyebilirsin, sosyal medya tarifle dolup taşıyor. Benden söylemesi.