Detay

Şekerin Zararları
1
12

Şekerin Zararları

  • Cansu Çebi

Şekeri tanımaya önce besin değeri ile başlayalım. Şeker, şeker pancarının fabrikalarda işlenerek şeker kısmının ayrılmasıyla elde edilir. Pancar doğal bir besin olmasına karşın, şeker saf besindir. Şeker saf enerji kaynağı sayılır. Ancak, tek başına alındığında yani protein, vitamin ve mineraller olmadığında şekerden enerji üretilemez. Bu nedenle şeker, 'boş kalori kaynağıdır'.

Şeker tüketildiğinde farkında olmadan harcadığından fazla kalori alır ve obeziteye neden olur.  Obezite her hastalığın öncüsüdür ve obezitenin temel nedeni aşırı şeker tüketimi. Aşırı früktoz alımı leptin direncini de artırıyor. Leptin bize yeterli miktarda yemek aldığımızı bildiren bir hormondur. Nişastalı ve şekerli besinler yendikten sonra sindirilir ve meyvelerde bulunan basit şekerler şeklinde kana geçer. Sindirim sistemine şeker ve nişastalı maddelerin girmesi, pankreas organımızı uyararak 'insülin' hormonunun salgılanmasını sağlar. Bu hormon, şekerin hücre içine girerek karaciğerde saklanmasına, parçalanarak vücut tarafından kullanılmasına yardımcı olur.

Normal durumda kandaki şeker miktarı ile salgılanan insülin hormonu miktarı, dengelidir. Böylece, yediğimiz şeker ve nişastalı besinlerden sindirim sonucu oluşan şeker kanda durmaz. Bir kısmı karaciğerimizde yedek olarak tutulur, kalanı da hücrelerde parçalanarak enerjiye ya da yağa çevrilir. 100 gramında 15 gram şeker barındıran bir işlenmiş gıda aşırı şekerli, 100 gramda 5 gram barındıranı ise düşük şekerli olarak sınıflandırılabilir.

Maddelere sıralamak istersek;

- Uzun vadede safra kanalı kanserine ve akciğer kanserine neden oluyor.

- Vücutta kanser hücresi varsa bu hücreleri besliyor.

- Depresyona, anksiyete bozukluklarına ve dalgınlığa neden oluyor. Hafif bir aptallık hissediyor veya zihinsel netlik hissedemiyorsanız, bunun sebebi önceki hafta içinde tükettiğiniz aşırı karbonhidrat olabilir. Henüz fazla yaşlanmamışken zayıf hafızaya ve Alzheimer’a neden oluyor.

- Diyabetin baş sorumlusu.

- Aşırı kilo almanıza sebep oluyor ve kilo vermenizi gittikçe zorlaştırıyor. Sofradan aç kalksanız da kilo alıyorsunuz.

- Damar tıkanıklığına sebep oluyor.

- Kangren riskini artırıyor ve sinir sistemini tahrip ediyor.

- Çocukların büyüme hormonlarının salgılanmasını engelliyor, tüm vücut hormonlarının dengesini bozuyor.

- Konsantrasyon kaybına sebep oluyor.

- Dişlerin çürümesine neden olarak buna bağlı böbrek ve bağırsak iltihaplanmalarını getiriyor.

- Migren hastalığına sebep oluyor ve sık sık baş ağrısı meydana getiriyor.

 -Fazladan şeker tüketimi kalp hastalıklarına yakalanma riskini artırır.

-bel çevresinde yağlanma gelecekteki kalp hastalıklarının ve diyabetin riskini artırır.

- Vücudun savunma sistemini zayıflatıyor ve çeşitli virüslere karşı saldırıya açık hale getiriyor. Özellikle kış hastalıklarına davetiye çıkarıyor.

- bağışıklık sistemini baskı altına alır.

- vücutta krom ve bakır minerali eksikliğine neden olur.

- yaşlanmayı hızlandırır.

-Alkol bağımlılığını tetikler.

-Yaş ilerledikçe gözleri daha zayıf hale getirir.

-Dopamin, serotonin ve nöroepinefrin gibi nörotransmitterlerin zamansız salımını sağlayarak vücudun duygusal tepkilerini dengesizleştirir.

-Kandaki E vitaminini azaltır.

-Damar tıkanıklığına neden olur.

Çok lezzetli olmasına karşı bu sebeplerden ötürü şeker tüketimi azaltılmadır. Tamamen bırakmak çok zor ve tatsız evet. En azından bu yazıyı okuduktan sonra çayınız ve kahvenizdeki şekeri tamamen kesmekle başlayıp şeker tüketiminizi azaltma yoluna bir adım atabilirsiniz. Haftada 1 kez sevdiğiniz tatlıyı yemekle kendinizi ödüllendirebilirsiniz. Vücudunuz kalorili bir şey aldığında onu 3 gün saklar. Yani size onu yakmanız için 3 gün süre verir. Yediğiniz günden sonra ki 3 gün içerisinde yapacağınız kardio egzersiziyle de kalori yakımı sağlayabilirsiniz. Şekersiz içecekler hayatınızda ciddi boyutta kalori kaybı sağlayacaktır emin olabilirsiniz. Şeker demişken sadece sıcak içeceklere attıklarımızla kalmıyor tabi ki, kutu meyve suları, gazlı içecekler de dahil. Starbucksta içtiğiniz kalorili içecekleri de sade bir kahveye çevirmek bile size günde 500 kalori daha az almanızı sağlar. Benden söylemesi.